رشت، به ‌واسطه تاریخ و فرهنگ دور و درازش، خانه‌های تاریخی بسیاری در محلات قدیمی خود جای داده است؛ خانه‌های زیبایی که هرکدام داستانی از گذشته این شهر را روایت می‌کنند. خانه تاریخی و زیبای سمیعی‌ها نیز در محله قدیمی ساغریسازان رشت یکی از همان خانه‌های جذاب و تاریخی است که در دهه اخیر تبدیل به خانه فرهنگ گیلان شده است. 

به محض ورود از در چوبی فیروزه‌ای این خانه، ابتدا با حیاطی باصفا با درختان نارنج، انجیر، خرمالو، رو به رو می‌شویم. حوض وسط حیاط با کاشی‌های قدیمی و منقوش به چهره سلاطین، چاه آب و چشم‌انداز ظاهری بنای اصلی، با رنگ فیروزه‌ای، چشم‌ها را مسحور می‌کند. خانه فرهنگ گیلان دو طبقه دارد، ارسی‌های آبی مشبک و شیشه‌های رنگین، کف و پله‌های چوبی داخلی و تراس‌های کوچک این بنا، بسیار زیبا هستند.

این ساختمان از بناهای تاریخی رشت است که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است، به همت و خریداری گروهی از فرهنگ‌ دوستان گیلانی، ازسال ۱۳۹۰ خورشیدی، تحت عنوان خانه فرهنگ گیلان فعالیت دارد. این خانه یکی از پرطرفدارترین مکان‌های گردشگری برای آن دسته افراد  است که به بناهای زیبای تاریخی و معماری علاقه‌مندند.

اتاق‌های خانه سمیعی‌ها، با طاقچه‌هایی تزیینی و گنجه‌های چوبی مخفی و پنجره‌های بزرگی که نور را به اتاق می‌تابابند، بی نظیر و خارق‌العاده است. ایوان طبقه اول با ستون‌های چوبی و لوستر قدیمی خیره‌کننده‌اش از دیگر دیدنی‌های این بنای تاریخی به شمار می‌رود.

خانه فرهنگ گیلان دو طبقه دارد. ارسی‌های آبی مشبک و شیشه‌های رنگین، کف و پله‌های چوبی داخلی، و تراس‌های کوچک این بنا بسیار زیبا هستند.

برای ورود به محوطه داخلی خانه فرهنگ گیلان دو پلکان کوچک وجود دارد که به‌طور قرینه در دو سمت ایوان قرار گرفته‌اند. هر دو پلکان بعد از ورودی به پاگردی کوچک به دری می‌رسند که محل ورود به بخش‌های داخلی خانه است. در طبقه اول این خانه، تالار یا ایوان مرکزی با چشم‌اندازی رو به حیاط قرار دارد؛ ایوان وسیعی که با لوستری بزرگ و قدیمی به‌شکل پنجه‌های عقاب، چهره‌ای پرهیبت و بااصالت به این فضا بخشیده است. بخش مدیریت، کتابخانه و چند اتاق دیگر نیز در این طبقه قرار دارد. اتاق‌های طبقه پایین همگی با پنجره‌های بزرگ و نورگیر به‌سمت حیاط باز می‌شوند.

این خانه با معماری سنتی، ایوان و شاه‌نشین در قسمت شرقی محوطه ساخته شده است. عمارت سپیدی که در دو طبقه با ارسی‌های آبی مشبک و شیشه‌های رنگین با تالاری بزرگ و لوستری پرهیبت، چون نگینی پربها به چشم می‌آید.

شماره‌های تماس: 01332111943 - 09907319737


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *